Sakala meeskoor

Kuna korp! Sakalat ja mõndasid tema liikmeid on mitmete teiste akadeemiliste meesorganisatsioonide seas teinekord iseloomustanud keskmisest veidi suurem viisipidamise ja -kuulmise võime, oli omamoodi huvitav, et vaatamata kõlavale kommersilaulule ja mitmetele väiksematele väljaastumistele siin ja seal ei olnud ometi meil korralikku meeskoori kuni aastani 2000 olemaski.

Põhjuseks oli ehk asjaolu, et rohkem kui kümmekond kunagise Tartu 7. Keskkooli ehk Karlova Gümnaasiumi vilistlast, kes olid leidnud tee Sakalasse, said terve kooliaja (ja paljud ka veel ülikooliajal) laulda rohkem kui küll, sest Uno Uiga veetud Tartu Poistekoor on teatavasti klassikaline poistekoor, kus laulavad ka tenorid ja bassid. Ning kui sa oled midagi lapsest saadik pidevalt ja pühendunult teinud, tahad sa lõpuks ka veidi vahet pidada. Ehk siis potentsiaalne tuumik oli veidikeseks aja maha võtnud ja jorutas niisama...  

Meeskoori algusajad

Seetõttu oligi see hoopis Viljandist Tartusse jõudnud ksv! Ando Kiviberg, kes 2000. aastal tegi ettepaneku panna kokku oma meeskoor. Tehtud - mõeldud ja 2001. aastal oligi meie esimene ülesastumine Kalev Lindali juhatusel. Koori oli lisandunud mitmeid viisipidavaid ja häid laulumehi teistest koolidest ja olimegi saanud kammermeeskoori kokku.

Edasiseks andis ühe väikese tõuke ka ühine veinilaud Sakala konvendis meeskooriga Thbilisi, kes on Gruusia laulu saadikutena pea terve maailma läbi käinud. No ega me siis ennast väga palju kehvemaks ka ei tahtnud tunnistada (vähemalt oma unistustes). 

Veiniõhtu koos meeskooriga Thblisi aastal 2001. Laulu juhatab vil! Kiviberg

Seega võtsime asja ette ning need ettelaulmised viisid meid esialgu 2002. aasta noorte laulupeole ja sealt edasi juba 2004.aasta üldlaulupeole, väiksemad üles- ja etteastumised Eesti piires sinna vahele.

Gruusia reis

2005. aasta maikuus võtsime vastu kutse ja seejärel ennast kokku, tegime tõsisemalt proovi ning läksime Thbilisi meestele külla. Jõime koos veini, käisime kultuuriministri vastuvõtul, nautisime külalislahkust ja esinesime maailmakuulsa Paata Burdzuladze patroonaazhi all korraldatud heategevuskontserdil, mis leidis aset ei mujal kui Thbilisi Filharmoonia suures, 1800-kohalises saalis ja millest tegi otseülekande ka Gruusia Televisioon. Polnud üldse paha, kui G. Ernesaksa "Kutse" kahe koori ühisesituses kõlas üle terve Gruusia!

Gruusia iseseisvuspäeval, 26. mail 2005. Filharmoonia suure saali laval koos Thbilisi Meeskooriga

Ukraina turnee

Vahepeale taas esinemised Tartus, Tallinnas, akadeemilisel maastikul ning kaks aastat hiljem, 2007.a mais võtsime ette turnee Ukrainasse, kus esinesime Ülle Zachariase ja Susan Lahesalu juhatusel Kiievi Tehnikaülikooli aulas ning Lvivi Filharmoonia kontserdisaalis. Kavas ikka peamiselt Eesti meeskooriklassika, nagu alati. Vastuvõtt oli taas südamlik ning reis õnnestunud (detailid jäävad siinkohal täpsustamata:).

Tegevus täna

Ning 2009. aastal., pärast laulupidu otsustasime b!vil! Andres Kase eestvõttel, et sügisel läheme lõpuks ometi ka Soome. Andsime kahe poolega konsterdi Turus ning seejärel kaks korda pikema õlleõhtu (saunaga) sõprusorganisatsiooni Häme osakonna kodus Helsingi Hämelaistalos, mida jätkasime hiljem laevas. Oli vägagi noorte- ja kunstipärane

Laulupeo rongkäigus, 2009

Tegelikult ongi Korp! Sakala meeskoor huvitav nähtus, nagu omamoodi fantoom – on ja vahel teda jälle pole. Kui ilmub, teeb seda teinekord üsna heatasemeliselt, aga kuna meeste kokkusaamine kahest suuremast Eesti linnast on keeruline, siis ei juhtu seda üleliia tihti. Ehk siis tegu on projektmeeskooriga, mis vaatamata oma veidi ebapüsivale loomusele on siiski ametlikult A-kategooria koor. Kuhu iga viisi pidav ja teistega koos laulda oskav Sakala mees on alati oodatud!

Sakala 100. aastapäeva ballilViimati uuendatud: 7.09.2010  

Kui soovid Sakalast rohkem teada või liituda, siis tule külalisõhtutele. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest1910. aastal laskis korporatsioon Sakala endale Tartusse Veski tänavale ehitada konvendihoone. Kolmekordse juugendstiilis kivimaja projekteerisid tuntud Soome arhitektid Armas Lindgren ja Wivi Lönn.

Loe edasi »

Kogume pärandit!

Kogume pärandit!Kas mõni sinu lähedastest või sugulastest kuulus aastatel 1908-1940 Eestis või hiljem paguluses korporatsioon Sakala liikmeskonda? Soovime oma arhiivi täiendada korporatsiooni tegevuse ja liikmetega seotud fotode, esemete ja dokumentidega. Samuti pakuvad huvi mälestused ja muu korporatsioon Sakala liikmete või tegevusega seotud info.

Loe edasi »

Liitu korp! Sakalaga!

Liitu korp! Sakalaga!Meestudeng, tule ja tutvu Sakala vennaskonnaga!  Üliõpilaskorporatsioon Sakala on akadeemiline meesorganisatsioon, mis aitab Sul tudengielust maksimumi võtta ja loob tugeva sotsiaalse võrgustiku kogu eluks. Korp! Sakalas seisab Sinu selja taga sajandijagu väärikaid eestimeelseid mehi, kes on kindlustanud Eesti omariiklust ja toetanud üksteist vankumatult ka kõige keerulisematel aegadel.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2019

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab 2019 aasta kevadel juba kuuendat aastat järjest välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Norrasse.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2018

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab juba viiendat aastat välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Türki.

Loe edasi »

2018 kevadsemestri külalisõhtud

Meestudeng, liitu Sakala vennaskonnaga! Sinu tänased valikud on homse päeva vundamendiks.

Loe edasi »

Rendi ruumid oma tähtsündmuseks
korp! Sakala majas Tallinnas või Tartus!