Võib öelda, et Sakala akadeemilised Soome suhted on koguni vanemad kui korporatsioon ise. Juba enne oma ametlikku avamisaktust 1909. a. novembris oli Sakala jõudnud sõlmida sõprussuhted Soome üliõpilaskonnaga. Nimelt 1909. a. suvel oli Sakala võõrustanud Tartus esinemisreisil viibinud Helsingi üliõpilasvõimlejaid. Nemad olid nii vaimustunud Sakala kostitamisest, et kutsusid peagi korporatsiooni vastukülaskäigule Helsingisse. Sakala reis läks lahti sama aasta oktoobris, millal 17 sakalanust sõitsid Helsingisse Soome üliõpilaskonna külalisteks.(Sepp 1994:49)
Sakalanused külas soome üliõpilastel 1909 aasta oktoobris
Mõlemad kohtumised olid Soome ja Eesti suhetes esimesed, kus hõimurahvaste tudengid suuremal hulgal külastasid teineteist üliõpilasorganisatsioonide tasemel. Külaskäigud jätkusid järgmisel aastal. Sakala kaks esindajat võtsid osa Helsingi uue üliõpilasmaja sisseõnnistamispeost. Samuti ka kaks Soome üliõpilaskonna esindajat viibisid Sakala maja avamispeol. Sakala oligi enne I Maailmasõda ainuke Tartu üliõpilasorganisatsioon, kes mitte ainult isikute vaid ka ametlikul tasemel tahtis arendada suhteid Soome akadeemilise noorsooga. Suhtlemist proovisid jõudumööda takistada Vene sandarmid, kes põlgusega suhtusid “mongolirahvaste ühinemispüüetesse”.(Sepp 1994:49)
Külaskäikudele lisaks ehitas Sakala konkreetselt sõna otseses tähenduses “Soome silda”. Nimelt korporatsiooni maja kavand telliti Soomest arhitektide Wivi Lönni ja Armas Lindgreni käest. Nemad olid nimekad arhitektid, kelle kavandi järgi oli hiljuti valminud Helsingi uus üliõpilasmaja. Seda võib pidada Sakala majast natuke vanemaks ja suuremaks paralleelehituseks.(Sepp 1994:49)
korp! Sakala auvilistlane Oskar Rütli abikaasaga
Sakala Soome suundumise ristiisa oli vilistlane, advokaat Oskar Rütli. Ta oli tähtsaim Sakala asutajavilistlane ja organisatsiooni majandusliku heaolu võimaldaja. O. Rütli oli 1906. a. alates abielus soomlanna Mimmi Aueriga, kes oli pärit tuntust ja jõukast haritlaste suguvõsast. Abielu võimaldas O. Rütlil tutvuda juhtivate soomekeelsete tegelastega ja olla kursis Soome sündmustega. Heade sidemete tõttu nimetati Oskar Rütli 1928. a. Soome konsuliks Tartus. Rütlite erakordselt uhket kodu külastasid kõik Tartus peatuvad Soome tähtsad tegelased - diplomaatidest ja ärimeestest kuni teadlaste ja kirjanikkudeni.(Sepp 1994:49)
Kui soovid Sakalast rohkem teada või liituda, siis tule külalisõhtutele. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.
Tutvu uusima sisuga
1910. aastal laskis korporatsioon Sakala endale Tartusse Veski tänavale ehitada konvendihoone. Kolmekordse juugendstiilis kivimaja projekteerisid tuntud Soome arhitektid Armas Lindgren ja Wivi Lönn.
Kas mõni sinu lähedastest või sugulastest kuulus aastatel 1908-1940 Eestis või hiljem paguluses korporatsioon Sakala liikmeskonda? Soovime oma arhiivi täiendada korporatsiooni tegevuse ja liikmetega seotud fotode, esemete ja dokumentidega. Samuti pakuvad huvi mälestused ja muu korporatsioon Sakala liikmete või tegevusega seotud info.
Meestudeng, tule ja tutvu Sakala vennaskonnaga! Üliõpilaskorporatsioon Sakala on akadeemiline meesorganisatsioon, mis aitab Sul tudengielust maksimumi võtta ja loob tugeva sotsiaalse võrgustiku kogu eluks. Korp! Sakalas seisab Sinu selja taga sajandijagu väärikaid eestimeelseid mehi, kes on kindlustanud Eesti omariiklust ja toetanud üksteist vankumatult ka kõige keerulisematel aegadel.
Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab 2019 aasta kevadel juba kuuendat aastat järjest välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Norrasse.
Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab juba viiendat aastat välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Türki.
Meestudeng, liitu Sakala vennaskonnaga! Sinu tänased valikud on homse päeva vundamendiks.