Korp! Sakala Maailmasõja ning Vabadussõja aastatel

Alanud Maailmasõja tõttu võeti Sakala maja 1915. a. mitmesuguste vene asutuste käsutusse. Aprillis 1915 kolis konvendi ruumidesse Punase risti haigemaja ja konvendil tuli leppida vaid paari toaga teisel korrusel. Hiljem koliti haigemaja laienemise tõttu konvent esmalt kolmandale korrusele ning kui Saksa okupatsiooni ajal toodi majja Saksa Offizersheim, leidis konvent ulualuse Hobuse tänaval vilistlaste Lill ja Hakkaja majas.

reb!! Rasmus Kangro-Pool, Aleksander Põder ja Julius Peet ning ksv! Otto Michelmann aastal 1916


Kuna osa kaasvõitlejatest viibis sõjaväeteenistuses, oli konvendi tegevus hõre, peeti vaid hädapärasemaid koosolekuid.

I maailmasõjas langesid sakalanustest Juhan Ainson 1914 aastal ja Karl Frickhoff 1916 aastal, 1919 aastal mõrvati haavatuna Kiievi sõjaväehaiglas asutajaliige Nikolai Hallist.

Johan Ainson.jpg Karl Frickhoff.jpg Nikolai Hallist.jpg Otto Michelmann.jpg Richard Puksov.jpg


Maailmasõja lõppemine tõi vabama õhkkonna ka Tartusse ning avanes taas võimalus hoolitseda korporatsiooni olemasolu eest. Sõja aastail oli neil keelatud avalikult oma värve kanda, 23. oktoobri 1917 Ajutise Valitsuse otsusega lubadi see taas ja 26 märtsil osalesid korporatsioonid toimunud ülddemonstratsioonil juba värvides. 3. oktoobri 1918 otsusega keeldusid kuus Tartu üliõpilasorganisatsiooni, nende hulgas ka korp! Sakala astuma okupatsiooniaegsesse saksa ülikooli.

korp! Sakala coetus 1917/1918


27. novembril 1918 otsustas Tartu üliõpilaskond, et "kõik üliõpilased astuvad rahvaväkke enne sundlusliku mobilisatsiooni kuulutamist", ka korp! Sakala liikmed astusid in corpore eesti sõjaväkke ning abistasid ka Kaitseliidu loomisel. Konvendihoonesse asus garnisoni ambulants ja haigemaja.

Sakalanused Vabadussõja päevil


Esimese ohvrina Vabadussõjas langes korp! Sakala perest 18. jaanuaril 1919 Narva all tookordne konvendi esimees ksv! Otto Michelmann. Samuti langes Vabadussõjas 1919 aasta suvel ksv! Richard Puksov.

Vabadussõjaga võidetud iseseisvus lubas tekkida Eesti Ülikoolil ja 5. detsembril 1919 registreeriti korp! Sakala ülikooli kuraatori poolt uuesti. Korporatsioon võis taas alustada vaba tegevust oma konvendiruumides. Majas olnud mööbel oli kas lõhutud või laiali kantud ning raamatukogust polnud enam jälgegi.

Loe veel:


Viimati uuendatud: 20.09.2010  

Kui soovid Sakalast rohkem teada või liituda, siis tule külalisõhtutele. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest

Ajaloolised kokkuvõtted korp! Sakala Tartu ja Tallinna konvendihoonetest1910. aastal laskis korporatsioon Sakala endale Tartusse Veski tänavale ehitada konvendihoone. Kolmekordse juugendstiilis kivimaja projekteerisid tuntud Soome arhitektid Armas Lindgren ja Wivi Lönn.

Loe edasi »

Kogume pärandit!

Kogume pärandit!Kas mõni sinu lähedastest või sugulastest kuulus aastatel 1908-1940 Eestis või hiljem paguluses korporatsioon Sakala liikmeskonda? Soovime oma arhiivi täiendada korporatsiooni tegevuse ja liikmetega seotud fotode, esemete ja dokumentidega. Samuti pakuvad huvi mälestused ja muu korporatsioon Sakala liikmete või tegevusega seotud info.

Loe edasi »

Liitu korp! Sakalaga!

Liitu korp! Sakalaga!Meestudeng, tule ja tutvu Sakala vennaskonnaga!  Üliõpilaskorporatsioon Sakala on akadeemiline meesorganisatsioon, mis aitab Sul tudengielust maksimumi võtta ja loob tugeva sotsiaalse võrgustiku kogu eluks. Korp! Sakalas seisab Sinu selja taga sajandijagu väärikaid eestimeelseid mehi, kes on kindlustanud Eesti omariiklust ja toetanud üksteist vankumatult ka kõige keerulisematel aegadel.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2019

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab 2019 aasta kevadel juba kuuendat aastat järjest välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Norrasse.

Loe edasi »

Gümnasistide mälumäng 2018

Korp! Sakala Stipendiumifond kuulutab juba viiendat aastat välja gümnasistide mälumängu, mille seekordne peaauhind on nädalane reis Türki.

Loe edasi »

2018 kevadsemestri külalisõhtud

Meestudeng, liitu Sakala vennaskonnaga! Sinu tänased valikud on homse päeva vundamendiks.

Loe edasi »

Rendi ruumid oma tähtsündmuseks
korp! Sakala majas Tallinnas või Tartus!